×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Půjčka od lichváře - jde to i lépe!

Půjčka od lichváře - jde to i lépe!

Ustanovení § 218 trestního zákoníku definuje lichvu následovně:

“Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru”

Jinak řečeno můžeme lichvu popsat jako jakýkoliv právní vztah, v němž silnější strana zneužívá určitých omezujících vlastností slabší strany za účelem zisku. Oslabené postavení zneužité strany může spočívat v rozrušení, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo tísně (ekonomické, finanční), a tak může učinit kroky, které by za normálních okolností neučinila. Smlouva vykazující znaky lichvy pak obecně vypadá tak, že se strany dohodnou na určitém plnění, které je však v hrubém nepoměru.

Uveďme nejčastější příklad – lichvářské půjčky:

Rodina se ocitne ve finanční tísni, kdy jí hrozí, že jí bude zabaven majetek. Situace se zdá bezvýchodná a rodině se nedaří nalézt rozumné řešení. Všechny banky i nebankovní společnosti bohužel rodině odmítly poskytnout úvěr, neboť by neměly prostředky na to ho splácet. Obrátí se proto na člověka, který je známý tím, že půjčí peníze každému, ať už bude schopen svůj dluh splatit nebo má několik exekucí. 

Půjčka od lichváře - smutná rodina

Rodina tedy podepíše s tímto člověkem smlouvu o úvěru, v níž si sjednali, že si půjčují 100.000 Kč na dobu jednoho roku. Smlouvu si pečlivě přečetli a zjistili, že budou muset na místě zaplatit 5.000 Kč poplatek za sjednání úvěru a měsíčně pak budou muset splácet 18.000 Kč. Tušili, že je úvěr asi drahý, ale nic jiného jim nezbývalo. 

Na našem příkladu můžeme vidět, že rodina vykazuje přesně ty znaky, které popisuje zákon, a je tak tou oslabenou stranou. Měla finanční problémy, hrozily jí dokonce existenční problémy, kdyby přišla o střechu nad hlavou. Jistě byla rozrušená a pod silným tlakem. Jediné východisko byla půjčka od lichváře. Ve smlouvě se obě strany zavázaly k určitému plnění – lichvář k tomu, že rodině poskytne úvěr ve výši 100.000 Kč a rodina k tomu, že tuto částku splatí do jednoho roku spolu s poplatkem 5.000 Kč a úrokem ve výši 96.000 Kč. Celkem tak zaplatí 221.000 Kč. Malým písmem navíc byly vypsány pokuty za pozdní úhradu a další skryté poplatky. Zde vidíte zmíněný hrubý nepoměr plnění.

Lichvářské půjčky jsou starší než si myslíte...

Půjčku od lichvářů znali už ve starověké světě a i v této době se objevují snahy o její regulaci. Úroky omezovali Římané, Řekové, Hebrejci a dokonce už i Babyloňané ve známém Chammurapiho zákoníku a legislativní změny ohledně lichevního ujednání se vyvíjejí dodnes. Posledními výraznými změnami v české legislativě byl nejen nový občanský zákoník, ale především zákon o spotřebitelských úvěrech z roku 2016. Ten stanovil, že do konce roku 2017 si musí společnosti poskytující úvěry žádat u České národní banky o licenci, která jim poskytování úvěru bude dovolovat. Z 55 tisíc společností ji získalo pouhých 108. 

Zapomeňte na lichváře. Zkuste to radši u legitimní společnosti!

Z tohoto důvodu byste neměli zapomínat si ověřit, jestli společnost, u které si chcete zažádat, má licenci ČNB. Ta vám zaručuje, že se nestanete součástí podvodu nelegální společnosti! Smlouvu si vždy důkladně přečtěte a zaměřte se především na skryté poplatky a podmínky úvěru. S licencovanou nebankovní společností COOL CREDIT si můžete být jistí, že své peníze získáte zcela bezpečně. Celý proces je transparentní a smlouva neobsahuje žádné nečitelné dodatky ani skryté poplatky. Poskytneme vám navíc půjčku online a téměř ihned ji máte na účtě!


Náš zmíněný modelový lichvář samozřejmě licenci na poskytování úvěrů nezískal. Svou činnost tak vykonává nelegálně. Jelikož je smlouva uzavřená s jeho osobou neplatná, mnohdy k jejímu podpisu ani nedojde, avšak vymáhání jeho pohledávky mnohdy hraničí s mafiánskými praktikami. DŮRAZNĚ proto nedoporučujeme půjčovat si peníze od lichvářů – od osob, jež k tomu nemají oprávnění. Obraťte se třeba na Cool Credit, ke každému klientovi přistupujme individuálně. Naši zaměstnanci jsou profesionály ve světě financí, a společně tak najdeme řešení, které vám bude vyhovovat. 


Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Přečtěte si také

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!