×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Co dělat, když důchod nestačí

Co dělat, když důchod nestačí

Ať nevycházíte s penzí dlouhodobě nebo vás zrovna zaskočily nějaké výdaje a nestačíte na ně, můžete si coby důchodce např. přivydělat; situace má však i jiná řešení. Ne každá je příjemná a někdy vyžaduje rozhodnutí, jakým by se člověk raději vyhnul, mohou však přinést účinné řešení.


Zkuste brigádu, alespoň občas

I když má být penze zaslouženým odpočinkem, ne vždy tomu tak bývá. Bohužel. Na druhou stranu někteří senioři ještě práci opustit nechtějí a zůstávají aktivní klidně do „sedmdesátky“. Pochopitelně jim to ale musí umožňovat zdravotní stav a povaha vykonávané práce.


Senioři si mohou poměrně dobře přivydělávat třeba jako vrátní nebo recepční, které potřebuje každá větší administrativní budova, nebo jako kancelářští asistenti (třeba že budou zajišťovat zásoby). Stejně tak je ale možné zůstat i nadále ve svém oboru, není-li fyzicky náročný.


Požádejte o pomoc své děti

Je jasné, že takové rozhodnutí nejspíše nebude příjemné nikomu, ale než „třít bídu s nouzí“, je lepší si říci o pomoc zavčasu. Situaci dokáže často otočit k lepšímu i pár tisíc měsíčně a třeba se ani nemusí jednat o stálý, ale pouze dočasný stav. Hlavně nenechat zajít věci příliš daleko (třeba do doby, kdy byste dlužili na složenkách za tři měsíce).


Snižte své výdaje všude, kde to jde

Nikdo si nechce zbytečně odříkat, ale pokud to situace vyžaduje, nezbývá někdy jiná možnost. A takové snížení nákladů může navíc přinášet užitek i dlouhodobě. Nabízí se hned několik možností, které zkusit:


 • požádejte o potravinovou pomoc v potravinové bance, každý měsíc můžete dostávat jídlo zdarma
 • řekněte si o pomoc u Armády spásy ČR, rovněž vám zajistí nějaké jídlo
 • obraťte se na charitu, může vás kupříkladu šatit nebo i zajistit spotřebiče a jiné vybavení domácnosti


Využijte nabízenou pomoc státu

Jestliže s penězi v penzi opravdu nevycházíte, můžete za určitých okolností požádat o pomoc státní správu. Ta má pro seniory připravených několik příspěvků, které mohou výrazně vylepšit jejich finanční situaci. Například mohou:


 • požádat o příspěvek na bydlení
 • stejně tak si mohou říci o doplatek na bydlení
 • k dispozici je i příspěvek na péči
 • získat lze také mimořádný příspěvek na živobytí
 • dostupná je také mimořádná okamžitá pomoc


Máte-li jako senior na kterýkoliv ze zmíněných příspěvků nárok zjistíte na jakékoliv pobočce úřadu práce, případně na jeho infolince, případně zavolejte třeba na linku seniorů nebo jinou pomocnou organizaci. Pokud vám bude příspěvek přiznán, bude vám ho vyplácet ÚP pod záštitou MPSV.


Přestěhujte se do menšího (a levnějšího)

Spousta seniorů nechce ze svého domova odcházet, což je zcela pochopitelné. Neustále rostoucí ceny všeho však mohou mít za následek „utahování opasků“. A ve snaze snížit výdaje možná přijdou myšlenky i na změnu bydlení. Ne vždy to jde, ale někdy to smysl opravdu dává.


Třeba když bydlíte ve velkém domě, v němž jste vychovali všechny své děti, ale jak si každé založilo vlastní rodinu, bydlíte v něm už jenom ve dvou (nebo i sami). Než vytápět a udržovat celý dům by mohlo dávat smysl, že nemovitost prodáte a najdete si menší dům (nebo byt) v klidnější části města, případně na nějaké vesnici.


Sestěhujte se s někým dalším

Pokud žijete sami a znáte někoho, kdo je na tom podobně, může dávat smysl se s ním sestěhovat do jednoho bytu / domu. Kromě toho, že to oběma přinese nějaké finance, potažmo sníží náklady na bydlení, vyřeší tento krok i společnost, jíž mají někdy senioři nedostatek.


Existuje také půjčka pro důchodce

Zadlužit se „na stará kolena“ jistě není směr, jakým by se chtěl někdo vydávat. Jenomže když si řekne o výměnu chladnička, pračka, nebo třeba oprava auta, nemusí být úplně jednoduché ji nečekaně uhradit ze svého. A právě tady vstupuje do hry půjčka pro důchodce, která vám pomůže těžké období překlenout.


Pozor ale, že v žádném případě nevyřeší dlouhodobý nedostatek financí; ty lze zajistit třeba způsoby popsanými v tomto článku. A stejně tak platí, že když úvěr nutně nepotřebujete nebo víte, že vám jeho splacení může dělat problém, neberte si ho.


Jaké jsou podmínky žádosti o úvěr

Splňovat stačí pouze zákonem stanovené požadavky:


 • plnoletost (věk min. 18 let)
 • žádat jako fyzická osoba
 • trvalé nebo přechodné bydliště v ČR
 • doložit OP, případně i druhý doklad
 • prokázat příjem, v tomto případě důchod (potvrzení vydá úřad, nebo lze provést přes kontrolu účtu)
 • vlastní bankovní účet
 • aktuální telefonní číslo a e-mail
 • připojení k internetu

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!
+420 
Zavoláme ihned

Nejnovější

Co dělat, když důchod nestačí
25.9.2022
Domácí rozpočet
Jak šetřit
Jak se bránit inflaci: 8 způsobů, které fungují
12.7.2022
Domácí rozpočet
Jak šetřit
Variabilní symbol
30.6.2021
Slovník pojmů
Ručitel
14.3.2021
Slovník pojmů
Oferta
14.3.2021
Slovník pojmů