Co dělat, když důchod nestačí
Ať už nevycházíte s penzí dlouhodobě nebo vás zrovna zaskočily nějaké výdaje a nestačíte na ně, můžete si coby důchodce např. přivydělat; situace má však i jiná řešení. Ne každá je příjemná a někdy vyžaduje rozhodnutí, jakým by se člověk raději vyhnul, mohou však přinést účinné řešení.
Zkuste brigádu, alespoň občas
I když má být penze zaslouženým odpočinkem, ne vždy tomu tak bývá. Bohužel. Na druhou stranu někteří senioři ještě práci opustit nechtějí a zůstávají aktivní klidně do „sedmdesátky“. Ale pochopitelně jim to musí umožňovat zdravotní stav a povaha vykonávané práce.
Senioři si mohou poměrně dobře přivydělávat jako vrátní nebo recepční, které potřebuje každá větší administrativní budova. Další možnou profesí je kancelářský asistent, který například zajišťuje zásoby. Stejně tak je možné zůstat i nadále ve svém oboru, není-li fyzicky náročný.
Požádejte o pomoc své děti
Takové rozhodnutí nejspíše nebude příjemné nikomu, ale než „třít bídu s nouzí“, je lepší si říci o pomoc zavčasu. Situaci dokáže často otočit k lepšímu i pár tisíc měsíčně a třeba se ani nemusí jednat o stálý, ale pouze dočasný stav. Hlavně nenechat zajít věci příliš daleko (třeba do doby, kdy byste dlužili na složenkách za tři měsíce).
Snižte své výdaje všude, kde to jde
Nikdo si nechce zbytečně odříkat, ale pokud to situace vyžaduje, nezbývá někdy jiná možnost. Takové snížení nákladů může navíc přinášet užitek i dlouhodobě. Nabízí se hned několik možností:
- požádejte o pomoc v potravinové bance. Každý měsíc můžete dostávat jídlo zdarma
- kontaktujte Armádu spásy ČR, rovněž vám zajistí nějaké jídlo
- obraťte se na charitu, ta vám může poskytnou oblečení, zajistit spotřebiče a jiné vybavení domácnosti
Využijte nabízenou pomoc státu
Jestliže s penězi v penzi opravdu nevycházíte, můžete za určitých okolností požádat o pomoc státní správu. Ta má pro seniory připravené příspěvky, které mohou výrazně vylepšit jejich finanční situaci. Jedná se například o:
- příspěvek na bydlení
- doplatek na bydlení
- příspěvek na péči
- mimořádný příspěvek na živobytí
- mimořádná okamžitá pomoc
Máte-li jako senior na kterýkoliv ze zmíněných příspěvků nárok zjistíte na jakékoliv pobočce úřadu práce, případně na jeho infolince, případně zavolejte třeba na linku seniorů nebo jinou pomocnou organizaci. Pokud vám bude příspěvek přiznán, bude vám ho vyplácet ÚP pod záštitou MPSV.
Přestěhujte se do menšího (a levnějšího)
Spousta seniorů nechce ze svého domova odcházet, což je zcela pochopitelné. Neustále rostoucí ceny všeho však mohou mít za následek „utahování opasků“. A ve snaze snížit výdaje možná přijdou myšlenky i na změnu bydlení. Ne vždy to jde, ale někdy to smysl opravdu dává.
Třeba když bydlíte ve velkém domě, v němž jste vychovali všechny své děti, ale jak si každé založilo vlastní rodinu, bydlíte v něm už jenom ve dvou (nebo i sami). Než vytápět a udržovat celý dům by mohlo dávat smysl, že nemovitost prodáte a najdete si menší dům (nebo byt) v klidnější části města, případně na nějaké vesnici.
Sestěhujte se s někým dalším
Pokud žijete sami a znáte někoho, kdo je na tom podobně, můžete se s ním sestěhovat do jednoho bytu/domu. Přinese vám to nějaké finance, sníží náklady na bydlení, vyřešíte i společnost, jíž mají někdy senioři nedostatek.
Existuje také půjčka pro důchodce
Zadlužit se „na stará kolena“ jistě není směr, jakým by se chtěl někdo vydávat. Jenomže když si řekne o výměnu chladnička, pračka, nebo oprava auta, nemusí být jednoduché to uhradit ze svého. A právě tady vstupuje do hry půjčka pro důchodce, která vám pomůže těžké období překlenout.
Ale pozor, půjčka v žádném případě nevyřeší dlouhodobý nedostatek financí; ty lze zajistit třeba způsoby popsanými v tomto článku. A stejně tak platí, že když úvěr nutně nepotřebujete nebo víte, že vám jeho splacení může dělat problém, neberte si ho.
Jaké jsou podmínky žádosti o úvěr
Splňovat stačí pouze zákonem stanovené požadavky:
- plnoletost (věk min. 18 let)
- žádat jako fyzická osoba
- trvalé nebo přechodné bydliště v ČR
- doložit OP, případně i druhý doklad
- prokázat příjem, v tomto případě důchod (potvrzení vydá úřad, nebo lze provést přes kontrolu účtu)
- vlastní CZ bankovní účet
- aktuální telefonní číslo a e-mail
- připojení k internetu
Čtěte také
Potřebujete půjčit?
Nepřijděte o
Chcete poradit ohledně půjčky?
Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!