×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Jak se bránit inflaci: 8 způsobů, které fungují

Jak se bránit inflaci: 8 způsobů, které fungují

Inflace je dlouhodobým „nepřítelem peněz“, které kvůli ní ztrácí na hodnotě, v důsledku čehož si koupíte za stejnou částku méně zboží i služeb než dříve. Ačkoliv nelze tento ekonomický vliv zastavit, můžete se alespoň částečně inflaci bránit, a to hned několika způsoby.


Záleží na průměrné inflaci, nikoliv na aktuální

záleží na průměrné inflaci

Po mnoho let se inflace udržovala do 3 %, což je některými ekonomy považováno za „zdravý vývoj“. Jenomže v roce 2022 vystřelila prudce vzhůru a došlo tak ke zvyšování cen ve všech směrech. Významnou měrou se na jejich růstu podepsala válka na Ukrajině a energetická krize, ale ve hře je i řada dalších faktorů, které se promítají téměř denně.


Lidé proto začali řešit zhodnocení peněz mnohem více než dříve, jenomže řada z nich zcela nelogicky – nelze se dívat na aktuální inflaci, která dosahuje v jednotlivých měsících i hranice 15 %, a žádat po bankách, aby daly na spořících produktech stejně vysoké úroky. To je ovšem nereálné a vlastně to ani nedává smysl.


Zhodnocování peněz je dlouhodobá záležitost a výsledky je možné srovnávat až po jednom roce – potažmo záleží, jaký je průměr za posledních 12 měsíců. A totéž platí pro inflaci, u níž je důležité, na kolik vychází průměrně za poslední rok. Některé měsíce je vyšší, např. 15 %, jiné zase nižší, třeba 5 %, v průměru tedy 10 %.


Následky vysoké inflace spíše zmírníte

Dokud se inflace držela do 3 % ročně, šlo ji porazit i „základními“ produkty, jako třeba termínovanými vklady nebo spořícími účty s vyššími úroky. Jenomže ty nemohou růst pořád  a např. v roce 2022 dosahují nejvýše 5 % p.a., což hodnotu peněz proti inflaci neochrání, ale alespoň to zmírní její následky (peníze neztratí na hodnotě tak moc).


Nabízí se ale i další možnosti, kam finanční prostředky uložit a bránit se tak inflaci. Některé z nich jsou ale více rizikové a jiné zase nejsou pro každého. Naštěstí ale existuje i řada nástrojů a platforem, s nimiž může investovat doslova každý a vydělávat už při vkladu 500 Kč. Nejde o žádný podvod, projekty mají podporu např. České spořitelny.


Spořící účty: zhodnocení až 5 % p.a.

Spořící účet je svázán s tím běžným a dnes už se jedná o zcela všední záležitost. K jeho výhodám patří zejména vysoká likvidita, tedy že můžete na něm uložené peníze kdykoliv využít, aniž byste se ptali banky. V roce 2022 je u velkých hráčů úročení 3 až 5 % ročně, což je u spořícího účtu více než slušné, ačkoliv to k poražení inflace nestačí.


Stavební spoření se státní podporou

V ČR se jedná o poměrně tradiční produkt, který sice sám o sobě přináší zúročení pouze kolem 1 až 2 % p.a., ale zajímavější u něj je státní podpora až 2 000 Kč ročně, resp. 10 % z vkladu – max. zúročení dosáhnete při jednorázovém vkladu 20 tisíc / rok, nebo částkou 1 667 Kč / měsíc. Dohromady tak získáte zhruba 11% zhodnocení peněz.


Termínované vklady a spoření obecně

Banky i nebankovní, potažmo investiční, společnosti, spořitelní družstva apod. nabízí tzv. termínované vklady, kdy jim jednoduše jednorázově na nějakou dobu, např. 6 let, svěříte domluvenou částku, anebo ji budete zasílat měsíčně. Následně vám bude vyplacena vložená částka navýšená o úroky, které běžně dosahují 3 až 5 %.


Dluhopisy soukromých firem

Jde o relativně bezpečnou cestou, jak se bránit inflaci. Zdaleka se přitom nejedná pouze o dluhopisy státní, jejichž zhodnocení bývá v řádech pár procent. Vydávají je totiž i soukromé firmy, které nabízí úroky i 6 až 10 %, některé dokonce více. Je však nanejvýš nutné zhodnotit historii společnosti a její hospodaření, abyste se vyhnuli riziku.


Investice do nemovitostí od pár stovek

investování do nemovitostí

Mít svůj investiční byt, dům, nebo komerční prostory, je snem nejednoho člověka. Jenomže málokdo dokáže vydat několik milionů, aby si takovou nemovitost koupil. Dnes už ale není nutné si ji pořizovat celou, díky platformám jako InvestTown si můžete pořídit třeba jen 0,02% podíl a stát se spolumajitelem nemovitosti, jejichž roční zhodnocení dosahuje v průměru 7 až 20 % (ve velkých městech).


Akcie zavedených společností

investování do akcií

Obchodování na burze zdaleka není pro každého (ačkoliv neslouží pouze pro cenné papíry), řada platforem ale slibuje, že udělá všechnu práci za vás. Stačí tak vložit i pár stovek a nechat zkušené brokery, aby je zhodnotili. Akcie jsou však vysoce rizikové a hrozí u nich stejně prudký pád jako růst; ale když to vyjde, můžete očekávat zhodnocení i přes 10 %, potažmo dle výsledků firmy.


Podíl ve firmě (partner i tichý společník)

Někdo potřebuje rozšířit aktuální podnikání, jinému chybí peníze do startu, což znamená příležitost pro investora, který vloží do firmy nějakou částku výměnou za procenta z podílu. Buď může být spolumajitelem, nebo mít část zisku. Jde o riziko a je dobré investovat pouze na jistotu, potažmo do zavedených společností s potenciálem; jak vysoké bude zúročení nelze určit, to závisí na výsledcích firmy.


Kryptoměny, platidlo budoucnosti

kryptoměny

Na rovinu, je to trochu hazard. Zarytí příznivci by sice nesouhlasili, ale kryptoměny jsou extrémně nestabilní a nelze je jakkoliv regulovat. Takže mohou klidně ze dne na den ztratit i 20 % své hodnoty. Některé však dlouhodobě sílí a propady vyrovnávají ještě vyšším růstem, třeba Bitcoin. Koupit si přitom můžete jenom jeho část, nemusíte celý. Zhodnocení pak záleží právě na jeho růstu.

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!