×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Jak se bránit inflaci: 8 způsobů, které fungují

Jak se bránit inflaci: 8 způsobů, které fungují

Inflace je dlouhodobým „nepřítelem peněz“, které kvůli ní ztrácí na hodnotě, v důsledku čehož si koupíte za stejnou částku méně zboží i služeb než dříve. Ačkoliv nelze tento ekonomický vliv zastavit, můžete se alespoň částečně inflaci bránit, a to hned několika způsoby.

 

Záleží na průměrné inflaci

Po mnoho let se inflace udržovala do 3 %, což je některými ekonomy považováno za zdravý vývoj. Jenomže v roce 2022 vystřelila prudce vzhůru a došlo tak ke zvyšování cen ve všech směrech. Významně se na jejich růstu podepsala válka na Ukrajině a energetická krize, ale ve hře je i řada dalších faktorů, které se promítají téměř denně.  V roce 2023 začala inflace zase klesat a v současné době, k říjnu roku 2024, se dostala zpátky do normy, kdy hodnota meziroční inflace byla 2,8 %.

 

Díky rapidním změnám začali lidé řešit zhodnocení peněz mnohem více než dříve. Řada z nich ale nelogicky. Nelze se dívat na aktuální inflaci, která dosahuje v jednotlivých měsících i hranice 15 %, a žádat po bankách, aby daly na spořících produktech stejně vysoké úroky. To je nereálné a nesmyslné.

 

Zhodnocování peněz je dlouhodobá záležitost a výsledky je možné srovnávat až po jednom roce – potažmo podle průměru za posledních 12 měsíců. A totéž platí pro inflaci, u níž je důležité, na kolik vychází průměrně za poslední rok. Některé měsíce je vyšší, např. 15 %, jiné zase nižší, třeba 5 %, v průměru tedy 10 %.

Žena, která se znepokojivě divá na účtenku

 

Následky vysoké inflace spíše zmírníte

Pokud se inflace drží do 3 % ročně, lze ji porazit i základními produkty jako třeba termínovanými vklady nebo spořícími účty s vyššími úroky. Jenomže ty nemohou růst pořád. Např. v roce 2022 dosahovaly nejvýše 5 % p.a. (za rok), což hodnotu peněz proti inflaci neochrání, ale alespoň to zmírní její následky a peníze neztratí tolik na hodnotě.

 

Nabízí se i další možnosti, kam finanční prostředky uložit a bránit se inflaci. Některé z nich jsou více rizikové a jiné nejsou pro každého. Naštěstí existuje i řada nástrojů a platforem, s nimiž můžete investovat i vy a vydělávat už v při vkladu 500 Kč. Nejde o žádný podvod, projekty mají podporu např. České spořitelny.

 

Spořící účty: zhodnocení až 5 %

Spořící účet je svázán s tím běžným a dnes už se jedná o zcela všední záležitost. K jeho výhodám patří zejména vysoká likvidita, tedy že můžete na něm uložené peníze kdykoliv využít, aniž byste se ptali banky. V roce 2024 je u velkých hráčů úročení 5 až 6 % ročně, což je u spořícího účtu více než slušné.

 

Stavební spoření se státní podporou

V České republice je stavební spoření tradičním produktem, který sám o sobě nabízí zhodnocení kolem 1 až 2 % ročně. Hlavní lákadlem byla dříve státní podpora, která dosahovala až 2 000 Kč ročně, tedy 10 % z vkladu při ročním vkladu 20 000 Kč nebo měsíčním 1 667 Kč. Od roku 2024 se však státní podpora snížila na maximálně 1 000 Kč ročně, což odpovídá 5 % z vložené částky. Pro plnou podporu je třeba vložit alespoň 20 000 Kč za rok. Tím se efektivní zhodnocení stavebního spoření snížilo

 

Termínované vklady

Banky i nebankovní, potažmo investiční, společnosti, spořitelní družstva apod. nabízí termínované vklady. Jednoduše jim jednorázově na nějakou dobu, např. 6 let, svěříte domluvenou částku (nebo ji budete zasílat měsíčně). Následně vám bude vyplacena vložená částka navýšená o úroky, které běžně dosahují 3 až 5 %.

 

Dluhopisy soukromých firem

Jde o celkem bezpečnou cestu, jak se inflaci bránit. Přitom se nemusí jednat pouze o dluhopisy státní, jejichž zhodnocení bývá v řádech pár procent. Vydávají je totiž i soukromé firmy, které nabízí úroky 6 až 10 %, některé dokonce více. Je však nanejvýš nutné zhodnotit historii společnosti a její hospodaření, abyste se vyhnuli riziku.

 

Investice do nemovitostí od pár stovek

Mít svůj investiční byt, dům, nebo komerční prostory, je snem nejednoho člověka. Jenomže málokdo dokáže vydat několik milionů, aby si nemovitost koupil. Ale dnes už není nutné pořizovat si ji celou. Díky platformám jako InvestTown si pořídíte třeba jen 0,02% podíl a stanete se spolumajitelem nemovitosti, jejichž roční zhodnocení dosahuje v průměru 7 až 20 % (ve velkých městech).

investování do nemovitostí

 

Akcie zavedených společností

Obchodování na burze není pro každého, řada platforem ale slibuje, že udělá všechnu práci za vás. Stačí tak vložit i pár stovek a nechat zkušené brokery, aby je zhodnotili. Akcie jsou vysoce rizikové a hrozí u nich stejně prudký pád jako růst.  Avšak když to vyjde, můžete očekávat zhodnocení i přes 10 %, potažmo dle výsledků firmy.

investování do akcií

 

Podíl ve firmě 

Někdo potřebuje rozšířit aktuální podnikání, jinému chybí peníze do startu. To znamená příležitost pro investora, který vloží do firmy určitou částku výměnou za procenta z podílu. Buď může být spolumajitelem, nebo mít část zisku. Jde o riziko a je dobré investovat pouze na jistotu, potažmo do zavedených společností s potenciálem; jak vysoké bude zúročení nelze určit, závisí na výsledcích firmy.

 

Kryptoměny, platidlo budoucnosti

Kryptoměny jsou trochu hazard. Zarytí příznivci by nesouhlasili, ale jsou velice nestabilní a nelze je regulovat – ze dne na den mohou ztratit i 20 % své hodnoty. Některé však dlouhodobě sílí a propady vyrovnávají ještě vyšším růstem, třeba Bitcoin. Koupit si přitom můžete jen jeho část. Zhodnocení pak záleží právě na jeho růstu.

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!