Online půjčka je rychlým a snadným řešení, navíc když nemusíte nikam chodit a vše vyřídíte přes internet z domova. Vlastně jen stačí si vybrat toho nejlepší zprostředkovatele úvěrů. Jak ale správně vyhodnotit, že je správnou volbou a nejedná se o podvod?
Přinášíme vám pár tipů, jak si půjčit a nenaletět:
Co by po vás měla nebankovní společnost chtít?
Banky i nebankovní společnosti jsou pod dohledem ČNB a musejí si řídit platnými zákony České republiky. Ten jim ukládá povinnost ověřovat určité informace o svých potenciálních klientech. Pokud tak některé společnosti nečiní, nejenže porušují zákon, ale jejich důvěryhodnost se značně snižuje. Půjčit každému bez ověření totožnosti či příjmu je rizikové nejen pro ni, ale hlavně pro žadatele o půjčku!
Ověření totožnosti klienta
Žádáte-li si o půjčku, půjčit peníze potřebujete vy a není možné o ně žádat za někoho jiného pod cizím jménem. Toto opatření chrání především vás před nebezpečím zneužití vašich osobních údajů. Nepříjemnosti, které by z toho následně plynuly, jistě nemusíme vypisovat. Kromě kontroly, zda jste to opravdu vy, je nutné ověřit i váš věk. Přece jenom je půjčka určitou zodpovědností a mladším 18 let jsou půjčky zpravidla zamítány. K ověření obvykle stačí průkaz totožnosti, tedy občanský a/nebo řidičský průkaz. Osobní doklady musejí být samozřejmě platné a nepoškozené. V případě půjčky přes internet je důležité, aby jejich kopie byly celistvé a čitelné.
Potvrzení o příjmu
Zodpovědné půjčování. Heslo, kterým by se měl každý zprostředkovatel úvěru řídit. Jednou z hlavních zásad politiky zodpovědného půjčování je ověření bonity klienty, jinak řečeno schopnost klienta splatit svůj úvěr bez větších problémů. Bonitu posuzují odborníci a vycházejí při tom z vašich příjmů. Ty lze u on-line půjčky doložit hned několika způsoby:
• Výplatní pásky ze zaměstnání, výpis z účtu nebo potvrzení o přiznání důchodu
• Živnostníci mohou doložit daňové přiznání
Ověření majitele účtu
Velká výhoda on-line půjček je především rychlost, kdy můžete mít své peníze již do několika minut. Není nutné přitom nikam chodit a vše se jednoduše zařizuje z pohodlí vašeho domova. Finance jsou vypláceny na bankovní účet, a proto ze zákona musí společnost ověřit, zda je žadatel o půjčku jeho majitelem. Nejjednodušší způsob je zaslání malé částky (1 Kč) na bankovní účet zprostředkovatele.
Jak si půjčit? Co je k půjčce potřeba?
Ověřte si společnost i vy!
Již jsme zmínili, že banky i nebankovní zprostředkovatelé úvěru jsou pod dohledem ČNB. Aby mohly legálně vykonávat svou činnost, musejí mít licenci ČNB. Tu k dnešnímu dni získalo jen 85 společností, které splnily a splňují řadu podmínek (uvádí RPSN, celkovou výši úvěru apod.). Více o
licenci ČNB
Před žádostí o půjčku si proto na webu ČNB ověřte, jestli má konkrétní společnost licenci na poskytování úvěrů. Jak na to vám ukážeme ve videu:
Jako další ověření mohou sloužit recenze samotných klientů společnosti. Vyhledejte si pozitivní i negativní reference.
Bezpečně a zodpovědně!
Zodpovědnost leží na bedrech obou smluvních stran. Úvěrová společnost sice ověřuje informace o tom, komu půjčuje a jaká je jeho bonita. Není ale v jejích silách postihnout celou vaší životní situaci a všechny okolnosti, které by mohli v budoucnu ztížit vaši úvěruschopnost. Samozřejmě nejvíc informací o vás víte vy sami. Mějte přehled o svých financích a důkladně si promyslete, zda budete schopní svou půjčku splácet. Pokud jste schopni splácet, ale máte z minula špatnou nálepku, zkuste
půjčku pro problémové klienty, která často může pomoci.
Nezapomeňte si také ověřit, jestli společnost, u které si chcete zažádat, má licenci ČNB. Ta vám zaručuje, že se nestane součástí podvodu nelegální společnosti! Smlouvu si vždy důkladně přečtěte a zaměřte se především na skryté poplatky a podmínky úvěru.
S licencovanou společností CoolCredit si můžete být jistí, že své peníze získáte zcela bezpečně. Celý proces je transparentní a smlouva neobsahuje žádné nečitelné dodatky ani skryté poplatky. Žádost o půjčku je přehledná, jednoduchá a zvládne ji úplně. Ke každému klientovi přistupujeme individuálně a s ohledem na jeho potřeby. Profesionalita, rychlost a férovost - to je CoolCredit.
Jak na Rychlou CoolCredit půjčku:
Slovníček pojmů
RPSN = (roční procentuální sazba nákladů) je ukazatelem, který by měl spotřebiteli, tedy žadateli o úvěr, pomoci vyhodnotit výhodnost poskytovaného úvěru. Zahrnuje vše, co klient musí zaplatit v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru včetně dalších poplatků. Hodnota RPSN je často zavádějící hlavně u menších úvěrů se splatností méně než jeden rok.
Příklad:
Mirek si půjčil 8.000 Kč na 30 dní. Poplatek za půjčku činí 2.600 Kč. Nakonec bude muset splatit 10.600 s úrokem 32,5 %. RPSN v tomto případě je: 11.077,75 %.
Karel potřebuje více peněz, a tak si půjčil 80.000 Kč na 20 měsíců. Pravidelně splácí 5.300 Kč měsíčně. Vrátí tedy 106.000 Kč. I když má stejný úrok jako Mirek, RPSN jeho půjčky činí jen 40,01 %!
BONITA = ohodnocení klientovy schopnosti dostát závazkům – především schopnosti splácet
Poradna zodpovědného půjčování: poradna
Čtěte také