×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Jak je to rychlé Časté dotazy Kontakt
Top
článek
Je půjčka „bez registru“ obcházením zákona?
Nový zákon o poskytování nebankovních půjček výrazně zpřísnil a vymezil podmínky. Poskytovatel je nyní povinen ověřit bonitu žadatele. Jak je tedy možné, že jsou půjčky „bez registru“ stále dostupné? Můžete se setkat s celkem čtyřmi nejdůležitějšími registry. SOLUS uvádí výhradně klienty, kteří nedostáli řádně smluvnímu závazku a předmětnou půjčku nesplatili v plné výši. Zápis v tomto registru platí často za bernou minci.
Registr dlužníků – co je o něm dobré vědět a kde nahlédnout
Registr dlužníků je databáze, která eviduje osoby i firmy mající nějaké půjčky, popř. které platí své úvěry a poplatky pozdě. Do registru dlužníků se totiž můžete dostat i při pozdním splácení svého SIPA. Smyslem této databáze není zaevidovat dlužníky, aby měly následně problémy si znovu půjčit, ale naopak ochránit věřitele. Pokud vás zajímá, zda jste se v registru dlužníků ocitli, jak to zjistíte a jak se případně dostanete zase ven, přečtěte si dnešní článek.
Pro koho jsou vhodné půjčky bez registru?
Nebankovní registr využívají především leasingové společnosti a společnosti, které nabízí nákup zboží na splátky. Bankovní registr eviduje klienty, kteří čerpají půjčku u registrovaných bank a souhlasí se zápisem. Zápis a hodnocení z těchto registrů vám může přinést i užitek. Pokud budete žádat o další půjčku, banka nebo instituce vás vyhodnotí jako klienta, který dostál svým závazkům a má se splácením zkušenosti. Jediný SOLUS představuje riziko nebo omezení. Eviduje klienty, kteří například nesplatili předepsanou úhradu za telekomunikační služby po dobu tří měsíců. Také jsou například evidovány chybějící úhrady za energie. Bohužel do registru spadají dluhy už nad pouhých 500 Kč.
Exekuce: čím větší výplata, tím menší zůstatek
V našich článcích jsme si již exekucemi několikrát zabývali. Vysvětlili jsme, že jsou donucovacím prostředkem soudu ke splnění povinností dlužníka (tzv. povinného) vůči věřitele (tzv. oprávněného). Přistupuje se k ní zpravidla ve chvíli, kdy povinný není ochoten dobrovolně splácet své závazky. [1] Ono slovo “dobrovolné” není v tomto kontextu použito úplně šťastně, kdo by totiž nechtěl řešit své problémy, kdyby věděl jak a kdyby měl čím?
Souboj: Exekuce vs insolvence
Exekuce. Insolvence. Exekuce. Insolvence. V poslední době se na nás tyto termíny valí doslova ze všech stran. Není se čemu divit, zadluženost lidí je dnes velkým společenským problémem. I když řešení této situace není lehké a už vůbec ne možné v řádu několika let, vidíme alespoň počáteční snahy tento stav zlepšit. My chceme ke zlepšení přispět alespoň tímto článkem, a zvýšit tak povědomí právě o insolvenci a exekuci, které jsou častým důsledkem nezodpovědného zadlužování.
Kdo je exekutor a co si může dovolit?
Kdybychom se zeptali na ulici náhodných kolemjdoucí na to, kdo je exekutor, nebudou nejspíš chodit daleko pro nadávky. Pro mnoho lidí je synonymem pro toho, kdo přijde, vezme střechu nad hlavou a nechá jen to, co se stihne zakopat na zahradě. Je přirovnáván k záporným postavám ve filmu, které rozrazí dveře za pomocí svých nohsledů a vezmou cokoliv, co se i jen trochu třpytí. Nutno podotknout, že takové představy jsou velmi zkreslené, i když vycházejí z pravdivého základu.
Co musíte vědět o každé půjčce?
Projděte si v klidu veškeré informace o půjčce a poskytovateli. Důležité jsou například podmínky splácení, ale také kroky, které nastanou v případě nedodržení splátkového kalendáře. Půjčky se můžou různit i v podmínkách. Čím složitější ujednání, tím buďte obezřetnější. Mohli byste doplatit na těžko srozumitelný odborný text nebo vám splácení zkomplikuje několik odkazů na další podmínky a poznámky „pod čarou“.
Půjčí mi i se záznamem v registru?
Kontrola v bankovním i nebankovním registru dlužníků nebo SOLUSu je oprávněným strašákem téměř při každé žádosti o půjčku. Pokud jste si vědomi problémů při splácení dřívějších pohledávek, zjištěná data vás nepřekvapí a s informací můžete předem pracovat. Do záznamů se však můžete dostat i nevědomky. I drobný nedoplatek nabalený o penále a poplatky za upomínání vás může dostat mezi rizikové klienty a zhorší vaši pozici při jednání o nové půjčce.
Jak to je s registry dlužníků při žádosti o půjčku
Zapomněli jste zaplatit splátku nebo jste se zpozdili s platbou za energie? Můžete si být jistí, že se objevíte v některém registru dlužníku. Nemusí se ale vždy jednat o negativní informace. V rejstřících se mohou objevit i zprávy tom, že jste si půjčili a vše řádně spláceli. To může ve výsledku zvýšit vaši důvěryhodnost a pomoci ke snadnějšímu získání dalšího úvěru.

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze mohou být Vaše už v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Získat peníze

Nejzajímavější čtení z blogu

Zadejte svůj email a každý pátek vám
pošleme vybrané články ze světa financí

Chcete poradit ohledně půjčky?

Napište své telefonní číslo, zavoláme Vám zpět.
+420 
Zavoláme ihned