×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Jak je to rychlé Časté dotazy Kontakt Slovník pojmů O nás Blog

Pro podnikatele Pro mladé Na auto Pro důchodce Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky

Staronové půjčky pod drobnohledem: novinky, které přinesl zákon

Staronové půjčky pod drobnohledem: novinky, které přinesl zákon

V dřívějších letech byl trh zaplaven všemožnými nebankovními půjčkami. Žadatelé měli poměrně vysokou šanci získat žádanou částku, ale podmínky a následné splácení nevycházelo často z akceptovatelných podmínek. Nový zákon pomohl výrazně omezit takové riziko a poskytovatelům vymezil přísné podmínky. Povinné zkoušky a licence České národní banky zredukovaly dřívější enormní počet a přispěly k vyšší důvěryhodnosti a bezpečnosti.

Čas a prostor na rozmyšlenou

Zásadním krokem k ochraně spotřebitelů je lhůta na rozmyšlenou. Agresivní obchodníci umí vyvinout psychický nátlak a dotlačit k podpisu smlouvy, aniž by dali prostor pro delší úvahu nebo čas k pozornému pročtení podmínek. Takové postupy jsou dnes naprosto nepřípustné.

Žadatel musí dostat 14 denní lhůtu, po kterou jsou garantovány původní navržené podmínky. V průběhu této doby vás nesmí poskytovatel jakkoli přesvědčovat a manipulovat. Navržené podmínky můžete v klidu probrat s rodinou nebo si je srovnat s konkurenční nabídkou.

Poplatky navíc? Už ne

Ideální situace, kdy mohl čerpající půjčku splatit před stanoveným termínem, dříve mohla vyústit v nepřiměřené poplatky za předčasné splacení. Nyní platí pravidlo o maximální výši poplatku. Ten je stanovený do výše úroku, který by byl zaplacen při splácení v původně stanovené lhůtě. Řada poskytovatelů, například Cool credit však tento poplatek neúčtuje vůbec.

Poskytovatelé mají také obecně omezené účtování jakýchkoli „nadstandardních“ poplatků. Před uzavřením smlouvy nesmí účtovat za zprostředkování nebo vyřízení. Pozor, pokud vzniknou jasné náklady třeba na ocenění majetku, pak tyto doložitelné náklady účtovat smí. Souhrn poplatků za vymáhání nebo náklady spojené s upomínáním a stanovenými úroky však nesmí přesáhnout
200 000 Kč.

Zajímavou novinkou je povinnost posuzovat úvěruschopnost. Pokud tento krok věřitel obejde, pak je smlouva i tři roky zpětně zproštěná od placení úroku. Pokud mezitím byly uhrazeny splátky i s úrokem, poskytovatel je musí poukázat zpět plátci.

Služby navíc – také ne!

Omezení platí také v případě doplňujících služeb. Smlouva může být podmíněna sjednáním pojištění, ale poskytovatel vám musí nechat volnou ruku při výběru. Nemůže určit za vás ani vás donutit k čerpání jím zvolené alternativy.

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vážně zvažujete krátkodobou půjčku, vždy si dobře projděte veškeré podmínky. Důvěryhodný zdroj vám zpřístupní kompletní informace předem. Přehledné a čitelné podmínky a možnosti čerpání rychlé půjčky si můžete projít například u Cool credit. K objektivnímu rozhodování může napomoci i interaktivní kalkulačka, která se zadáním cílové částky ihned zobrazí konkrétní počet splátek a jejich výšku. S reálnými čísly můžete zodpovědně rozhodnout, na kolik budoucí splácení zatíží váš běžný rozpočet a vyhnete se zbytečnému riziku. Připravili jsme pro vás navíc také půjčku na splátky, díky které si můžete splácení rozložit na delší období!

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Nejzajímavější čtení z blogu

Zadejte svůj email a každý pátek Vám
pošleme vybrané články ze světa financí

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!
+420 
Zavoláme ihned

Nejnovější

Variabilní symbol
30.06.2021
Slovník pojmů
Ručitel
14.03.2021
Slovník pojmů
Oferta
14.03.2021
Slovník pojmů
Eskontní úvěr
14.03.2021
Slovník pojmů
Bezúhonnost
14.03.2021
Slovník pojmů
Věřitel
14.03.2021
Slovník pojmů
Zákon o spotřebitelském úvěru
14.03.2021
Slovník pojmů
Překlenovací úvěr
14.03.2021
Slovník pojmů