×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Proč musím u půjčky zasílat 1 Kč?

Proč musím u půjčky zasílat 1 Kč?

Proč musím zasílat 1 Kč?

Půjčit si peníze je v dnešní době opravdu snadné, hlavně když jde o menší obnos financí. Kromě bank nabízejí na trhu půjčky i nebankovní společnosti, u kterých si zažádáte jednoduše přes internet z pohodlí domova. On-line půjčka tak nahrazuje nepružný a pomalý systém bank, kdy můžete mít peníze na svém účtu již několik minut po podání žádosti. 

Jak si půjčit online:


Online žádost o půjčku zabere pár okamžiků. Stačí si zvolit částku, vyplnit několik osobních údajů a přiložit občanský průkaz. S ohledem na zodpovědné půjčování požaduje většina společností doložit příjem ze zaměstnání. Tím chrání nejen sebe ale i vás, abyste se nedostali do situace, kdy nebudete moci plnit své závazky. (VÍCE O DOLOŽENÍ PŘÍJMU ZDE)


Žádat o půjčku jen s vlastním účtem!

Posledním krokem ke schválení žádosti je ověření majitele účtu, což ukládá zákon při uzavírání půjčky na dálku a jsou-li finance vypláceny na bankovní účet. Snižuje se tím riziko, že se jedná o podvod a zneužití vašich osobních údajů (např. při ztrátě občanského průkazu) a zprostředkovatel má jistotu, že peníze zasílá přímo do vašich rukou. 

Ověřit majitele účtu lze několika způsoby. Nejčastěji se můžete setkat s podmínkou zaslání verifikační 1 Kč s požadovaným variabilním symbolem na bankovní účet věřitele. Ověřovací platba je samozřejmě zcela bezpečná a bez jakéhokoliv nebezpečí zneužití vašeho účtu. Dalším způsobem, ač méně pohodlným, jak doložit, že jste majitelem účtu, je zaslat společnosti výpis z vašeho účtu se všemi jeho náležitostmi nebo potvrzení o dispoziční právu k účtu. Ale pozor, zdaleka ne všechny společnosti tento způsob akceptují.


Jak je to v zahraničí

Zajímavá je právní úprava identifikace klienta i v jiných státech. Zákonem nařízená ověřovací platba totiž není zcela běžná a podobnou zákonnou úpravu jako Česká republika má jen sousední Rakousko. Nutno ale podotknout, že jiné země EU dost pokročili v cestě k tzv. digitální ekonomice, zatímco Česko je jen ve fázi příprav a v drtivé většině tyto strategie zůstaly pouze na papíře.  Od roku 2018 jsou sice občanům vydávány elektronické občanské průkazy s čipem, ale jejich využitelnost je zatím minimální, a video identifikace je v naší krajině téměř neznámá.

Jakou právní úpravu identifikace mají v zahraničí?


ZeměObecné ustanoveníVideo identifikaceElektronické občanské průkazyElektronické podpisyJiné
ČRneneneanoOvfěření platbou
Německoanoanoanoano + ověření platbouobecné ustanovení
Velká Británieanoobecné ustanovení
obecné ustanovení
obecné ustanovení
obecné ustanovení
Rakouskoanoanoanoanoověření platbou
Švýcarsko
anoobecné ustanovení
ano
obecné ustanovení
obecné ustanovení
Slovenskoanoobecné ustanovení
anoobecné ustanovení
obecné ustanovení


NePrávní řád tuto možnost neobsahuje /neumožňuje
AnoPrávní řád tuto možnost výslovně upravuje/umožňuje
Obecné ustanoveníPrávní řád umožňuje tuto možnost identifikace používat, i když není výslovně upravena

Zdroj: https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/bankovnictvi-a-platebni-sluzby/platebni-sluzby-a-vyporadani-obchodu/aktuality/2018/podkladova-studie-financni-technologie-a-31641


Jde to i jinak, ale připlatíte si

Jak jsme již zmínili výše, nařízení o ověření majitele účtu se týká pouze bezhotovostních plateb. Žádáte-li si o půjčku on-line, která ale bude vyplácena v hotovosti, není potřeba váš bankovní účet ověřovat. Žádost probíhá stejně jako jsme popsali výše bez posílání verifikační platby, ale její vyřízení může trvat až 48 hodin. Hotovostní půjčky mají svá úskalí i jinde. Jejich velká nevýhoda je vyzvednutí si samotných financí, kdy můžete využít pouze dvou možností. Peníze si můžete vyzvednout přímo u zprostředkovatele nebo na výdejních místech (např. benzínová pumpa). Jednotlivé splátky pak zasíláte bezhotovostní platbou bankovním převodem. Pokud nemáte možnost si peníze vyzvednout osobně, můžete využít služby "donášky". V takovém případě vás navštíví obchodní zástupce a peníze vám předá přímo u vás doma. Splátky zasíláte buď bankovním převodem nebo prostřednictvím obchodního zástupce, který si pro ně bude pravidelně docházet. Hotovostní půjčky jsou většinou zatíženy dalšími poplatky kvůli větší administrativě, a proto v konkurenci s bezhotovostními půjčkami z hlediska ceny prohrávají.

Komplikace identifikace majitele účtu zpomaluje celý proces vyřízení žádosti o půjčku a může odradit některé nové klienty. Možnost identifikace (i když složité) na dálku byl přesto velký krok vpřed, neboť do nové právní úpravy probíhala identifikace pouze za fyzické přítomnosti klientů. Zákonodárci jsou si tohoto nevyhovujícího stavu vědomi a po vzoru Německa, Velké Británie a jiných států řeší případnou změnu zákona. 

I my v COOL CREDITu se řídíme zodpovědností, jež nám ukládá licence České národní banky. I když víme, že nás ověřování majitele účtu zdržuje, přeci jen je tato investice času malá daň za bezpečnost našich klientů. Vždy se snažíme najít tu nejsnazší možnost, abychom zachovali co největší pohodlí při žádání o naši půjčku.


Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!