Moře a exotika, nebo krásy naší vlasti?
V dnešní době stále vládne pravidlo, že zahraniční dovolená u moře nejlépe co nejdál od naší republiky, je známka dobrého postavení ve společnosti, mezi přáteli, sousedy i příbuznými. Takže spoustu lidí neváhá se kvůli této „prestiži“ na několik let zadlužit. Nepřemýšlí při tom, že budou muset desetidenní luxus a odpočinek tvrdě splácet minimálně po celý další rok.
U některých lidí bývá zvykem půjčovat si na dovolenou dokonce opakovaně. Asi si dokážete domyslet, jaké jsou následky. Pokud tito lidé nezvládnou půjčku splatit za rok, nabalují se jim splátky až do závratných výšin, které nakonec splácet nezvládají.
Půjčka na dovolenou – lidé v Česku si půjčují stále víc
Podle údajů České národní banky činila v květnu 2018 výše spotřebitelských úvěrů poskytnutých tuzemským domácnostem 235 miliard korun. „Řada domácností si přitom nepůjčuje jen v případě nutnosti, ale využívá úvěry i na zvýšení životního standardu. Častým důvodem půjčování je tak nejen nákup domácích spotřebičů či elektroniky, ale třeba právě i letních dovolených,“ říká Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. [1]
Úvěry na dovolené jsou přitom zářným příkladem nezodpovědného zadlužování, před kterým odborníci opakovaně varují. „Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé s nejnižšími příjmy. Typickým příkladem může být mladá rodina s nízkými nebo minimálními příjmy, která místo toho, aby vyrazila na levnější dovolenou v Česku, zvolí zahraniční pobyt a chybějící finance doplní úvěrem. Neuvažuje však už nad tím, zda úvěr zvládne spolu s dalšími výdaji bez problémů splácet,“ vysvětluje Roman Outrata. [2]
Především lidé s nízkými příjmy si půjčku na dovolenou vezmou na delší dobu a zavážou tak část svých financí na rok, dva i delší období. Spolu s úvěry na bydlení či nájmem, výdaji na energie, telefon, internet a pohledávkami z kontokorentů či kreditních karet se přitom snadno může stát, že se postupem času dostanou do problémů se splácením. Od toho je jen kousek cesty k začarovanému kruhu dluhů, kdy se jedna pohledávka platí jinou a může skončit i exekucí.
Upoutávky na lákavé exotické dovolené či poznávací zájezdy na nás v letním období vykukují všude a vyhnout se jim, je téměř nemožné. To samé fotografie z dovolených našich přátel na sociálních sítích. A takovým svodům se někdy těžko odolává. Ovšem půjčit si na dovolenou pro čtyřčlennou rodinu už znamená přeplatit úvěr o spoustu tisíc. A nad tím je třeba se řádně zamyslet. Nehodily by se vám například peníze za úroky na podzim na novou lednici, která již dosluhuje?
Podle olomouckého deníku si Češi rok co rok dopřávají dražší dovolené s leteckou dopravou ve vícehvězdičkových hotelech, ideálně s pobytem all inclusive. Průměrná cena se tak podle údajů cestovních kanceláří šplhá ke dvaceti tisícům korun. Více než desetina Čechů si alespoň jednou v životě půjčku na dovolenou vzala. Většinou šlo o menší částky do deseti tisíc korun. Zadlužují se stejnou měrou muži jako ženy. [3]
Podle Hynka Kalvody z Asociace občanských poraden je i oněch 11,1 procenta lidí, kteří si tento úvěr vzali, celkem vysoké číslo: „Taková půjčka není příliš účinná. Lidé přece mohou trávit dovolenou třeba i v tuzemsku, kde to nemusí být tak nákladné.“ [4]
To je ovšem značně odvážné tvrzení. Rodina sice ušetří za letenky, ale cestovní kanceláře na zahraniční dovolené poskytují slevy na děti, nebo jsou tam dokonce zadarmo. Ceny pobytů, zábavy i stravy a dopravy v České republice šplhají stále výš. Pokud tedy rodina s nižšími příjmy nezvolí dovolenou na chalupě u příbuzných, kde bude zadarmo, nebo za drobný příspěvek na energie, finančně se může dostat na stejnou, nebo vyšší cenu než u dovolené v zahraničí. To ovšem stále neřeší otázku, zda je vhodné si na dovolenou půjčovat.
Půjčili si na dovolenou – litují toho?
Třicetiletá Zuzana z Prahy ráda cestuje. Svoje úspory tak často vkládá do nákupu zahraničních dovolených. Ještě před pár lety si ale zájezd nemohla finančně dovolit, proto si na něj půjčila.
„V době, kdy jsem ještě neměla našetřené žádné peníze, tak jsem si půjčila na svoji první dovolenou u moře. Do Chorvatska jsme jeli s kamarády. Brala jsem si kreditní kartu u své banky na 10 tisíc korun s tím, že jsem to splácela plus mínus pět let,“ řekla Zuzana pro rozhovor v Radiožurnálu. [5]
Své o tom ví i pětačtyřicetiletá Petra Králová z Kolína. „Chtěla jsem dopřát našim dvěma synům zážitek z koupání v moři. Vzala jsem si půjčku, jenže krátce na to jsem přišla o práci. Z tohoto důvodu jsem se pak dostala do velkých finančních problémů. Totiž abych dluh splatila, musela jsem si půjčit jinde. Vývoj poté nabral takových obrátek, že jsem nakonec požádala o osobní bankrot čili insolvence, i když jsem o tom dlouho uvažovala. A vše začalo nevinnou půjčkou na pobyt v Řecku," vzpomíná nešťastná žena ve středních letech. [6]
Vyplatí se půjčka na dovolenou?
Půjčky na dovolenou jsou ve většině případů zbytečné a nezodpovědné. Stačí málo a člověk se může dostat se splácením do velikých problémů. Někteří lidé často při uzavírání půjčky přecení své síly a již při prvních splátkách se dostávají do finančních potíží, které mohou dokonce skončit exekucí. A za to, abyste se třásli, že přijdete o majetek jenom kvůli několika dnům u azurového moře, pobyt opravdu nestojí. Navíc exekuce neznamená jen přijít o majetek, v tom nejhorším případě o střechu nad hlavou, ale také se s tím logicky pojí psychické problémy a často i další zdravotní neduhy. O exekucích jsme se více rozepsali v našem dalším článku.
Obecně půjčovat si na dovolenou se jeví jako nesmysl stejně, jako půjčovat si například na vánoční dárky, mobilní telefony a další elektroniku. Ano, užijete si to krátké období, obdarujete své blízké, podíváte se na úžasná místa, pochlubíte novým mobilem, ale několik let tyto zážitky budete splácet a zaplatíte tak za ně na úrocích daleko víc. Navíc je to dlouhodobá záležitost. Vy na tom další rok budete nejspíš stejně a ten další taktéž, ne-li hůř. Dostanete se do začarovaného kruhu, splácíte a splácíte, navyšujete půjčky a konečný termín splacení je v nedohlednu. Jednoho dne se dostanete do situace, kdy vám už banka váš úvěr nenavýší a vy se budete hroutit pod hrozbou exekuce.
Mnoho lidí přestane v situaci, kdy nedokáže splácet své dluhy, komunikovat. Nepřebírají poštu s upomínkami, nezvedají telefony, nepokouší se situaci vyřešit třeba splátkovým kalendářem. Věřitel však nebude čekat donekonečna a obrátí se na soud. Dlužník je tak obávané exekuci blíž a blíž.
Nikdy také nevíte, co se během doby splácení může stát. Můžete najednou potřebovat úvěr na mnohem důležitější věc, než je dovolená, ale už vám nikdo nepůjčí. V tu chvíli se možná budete tlouct do hlavy, že jste s tím luxusním pobytem v exotice mohli počkat. Pokud se přece jen rozhodnete svou dovolenou zaplatit formou úvěru a stojíte si za tím, neměli byste jednat ukvapeně, ale s rozmyslem.
V letním období jsou lidé více ve stresu, jak sehnat finance na tu jejich vysněnou a úžasnou dovolenou, tudíž se snižuje jejich schopnost zhodnotit, zda je půjčka riziková či nikoli. Často chybují v tom, že se už při sjednávání úvěru vidí na rozpálené pláži a o podmínky smlouvy se vůbec nezajímají. Sáhnou po první nabídce, která se jim zdá „výhodná“, takže se připravují o možnost porovnání půjček a úrokových sazeb u dalších společností a výrazně zvyšují pravděpodobnost, že si půjčí za nevýhodných podmínek.
Řeší většinou pouze výši měsíční splátky, ale už je nezajímá výše RPSN, úrok, různé skryté poplatky, které podepíší ve smlouvě, ale ani je nezaregistrují. Potom si užijí dovolenou a teprve až když se vrátí domů do reality všedního života a začnou splácet, uvědomí si, že jednali ukvapeně a bez rozmyslu. Možná teprve nyní zjistí, že si měli půjčku pojistit, když jim to bylo nabízeno, protože nikdy nevíte, kdy onemocníte či přijdete o zaměstnání. A potom už je velmi blízko k vážným problémům. Kdy a za jakých okolností si půjčit na dovolenou
V první řadě se tedy musíte rozhodnout, jakou půjčku zvolíte, zda dlouhodobou či krátkodobou, bankovní či nebankovní. Bankovní se jeví jako bezpečnější, v dlouhodobé je viděna možnost nižších měsíčních splátek. Ale měli bychom si zároveň uvědomit, že splácet dovolenou pět let se zbytečně vysokým RPSN není úplně ideální. Za rok přijde také léto a s ním touha odjet na dovolenou, jak to budete řešit poté?
Zkrátka uvázat se ke splácení na několik let kvůli desetidenní dovolené opravdu není dobrý nápad. Bankovní půjčka také obvykle není rychle vyřízená. Musíte si sjednat schůzku, pokud žádáte o úvěr u jiné banky, než máte vlastní účet, je nutné si nechat potvrdit příjmy, a to vše trvá nějakou dobu. Nakonec třeba neuspějete jenom proto, že máte pracovní smlouvu na dobu určitou a brzy vám vyprší. Nikoho nezajímá, že vy víte, že vám bude prodloužena, papír na to nemáte, takže odcházíte domů s nepořízenou. Podobné problémy s bankovní půjčkou mohou mít maminky na rodičovské dovolené či důchodci.
Následují tedy půjčky u nebankovních společností. Zde musíme být také opatrní a mít oči otevřené, jakou společnost si vybereme. Pročtěte si recenze, spokojenost klientů, sledujte výši úroků. Ono půjčit si dvacet tisíc a zaplatit třicet pět asi nebude to pravé.
Ne každá nebankovní společnost je také korektní a bere v úvahu klientovu schopnost žádanou výši úvěru splácet. Prostě mu půjčí a ať si s tím poradí, jak chce. Ono je samozřejmě výhodou, že půjčí i těm klientům, kteří svými příjmy v bance na úvěr nedosáhnou, mají třeba záznam v registru dlužníků, nicméně je stále třeba brát v úvahu, zda bude mít klient dost financí na splátky. Sami klienti na to občas zapomínají nebo mají velké oči a říkají si, že to nebude problém a v pohodě to zvládnou.
Pokud přemýšlíte nad půjčkou u nebankovní společnosti a nechce se vám hledat a srovnávat podmínky různých společností, můžete využít náš srovnávací článek, kde si snadno najdete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.
Půjčka na dovolenou se (ne)vyplatí
Na začátku článku je zmíněno, že platit dovolenou z úvěru je nesmysl a možná i zbytečný hazard a plýtvání penězi za úroky. Může však nastat situace, kdy očekáváte mimořádné odměny, které vám na účet přijdou koncem měsíce a naskytne se výhodná nabídka na koupi zájezdu, ale s nutností zaplatit hned. V tomto případě se rychlá půjčka u nebankovní společnosti zdá nejlepším řešením. Bude vyřízena během chvíle a vy můžete s klidným srdcem zaplatit vysněný zájezd a po dovolené s úsměvem splatit půjčku a dál v klidu žít a vzpomínat na úžasné prázdninové zážitky.
A co když je dovolená dříve, než výplata? Očekáváte v létě třináctý plat, speciální prémie, nebo obyčejnou výplatu, ze které si chcete na dovolené užívat, ale zaplacený pobyt proběhne o pár týdnů dřív? Jak tuto situaci vyřešit? I v tomto případě je jednoduchou a rychlou variantou půjčka, ideální rychlá krátkodobá půjčka, kterou můžete po připsání vaší výplaty a prémií na svůj účet obratem zaplatit. Žádné měsíční splátky po dobu mnoha měsíců, nebo dokonce let. Žádné závratné úroky a starosti. Na další rok máte čistý štít a můžete si krátkodobou půjčku zopakovat.
Kreditka nebo krátkodobá půjčka?
Pokud půjdete svou půjčku vyřizovat do banky, vrátíte se jednoznačně s úvěrem, který budete splácet hezky dlouho. Banky krátkodobý úvěr „neumí“, tj. nemají takové produkty k dispozici. Navíc je pro ně výhodnější, když vás přesvědčí, abyste si vzali úvěr na delší dobu. Mají z toho vyšší výnosy. Budou vás přesvědčovat, že můžete půjčku kdykoli doplatit, ale ruku na srdce. Opravdu ji doplatíte, když budete vědět, že ji můžete splácet po malých částkách a peníze z prémií či třináctého platu smíte využít na něco jiného. A vždy se něco najde, že?
Další variantou, o které vás budou banky přesvědčovat, je kreditní karta, či kontokorent. Je velmi pohodlné vědět, že máte na speciálním účtu určitou sumu peněz, můžete kdykoli platit kartou, máte třeba i možnost po telefonu si celkovou sumu navýšit a nebát se, že zůstanete někde v cizině bez peněz. Jenže ruku na srdce. Taková kreditní karta je zlo. Láká vás s ní platit stále dokola, a i když po příjezdu z dovolené doplatíte, co jste využili, kartový účet se nezruší. Existuje vesele dál, živí se poplatky z vaší mzdy a láká vás, abyste kartu použili znovu, i když ji vlastně na nic důležitého nepotřebujete.
Kreditní karta je neustálý kolotoč půjček a splácení, a ten neskončí, dokud ji nezrušíte. A to může být zdlouhavé a velmi nepříjemné, především když jde o vyjednávání s neochotnými bankéři. Kontokorent je velmi podobný s tím rozdílem, že jej máte přímo na svém účtu a můžete čerpat částku do mínusu.
Právě proto doporučujeme při náhlých výdajích, které máte možnost brzy celé doplatit, půjčit si jednorázově. Krátkodobé půjčky vám umožní rychlou a levnou variantu rychlého obnosu na účet či na ruku. Záleží tedy jen na vás, zda si peníze vyberete a zaplatíte v hotovosti, nebo si je na účtu ponecháte a budete na své dovolené platit kartou. Rozhodně se vám víc vyplatí krátkodobou půjčku doplatit a půjčit si zase až to bude opravdu nezbytně nutné!
Proč si půjčit u Cool Creditu
Ideální nebankovní společností pro krátkodobé půjčky je právě Cool Credit. Půjčku u nich můžete vyřídit rychle, on-line a bez zbytečných průtahů. Pokud právě teď řešíte, kde vzít peníze na cestu, která vás čeká už zítra ráno, nebo dokonce dnes v noci, tady se vám nabízí ideální příležitost. Cool Credit vám půjčku vyřídí do několika minut a vy můžete v klidu vyrazit. [7]
Tato společnost navíc dokáže věrné a dobře platící klienty ocenit. Pokud si u Cool Creditu budete půjčovat opakovaně, máte možnost slev a bonusů. Proč to tedy nevyužít?
Přijdou vám na účet prémie až za 14 dní? Pak si nyní půjčte a splaťte krátkodobou půjčku snadno a najednou. A na dovolené si už jen užívejte. Bez starostí! Pokud nevíte jak na to, stačí si přečíst náš článek, kde podrobně vysvětlujeme jak na vyřízení půjčky u Cool Credit krok za krokem.
Čtěte také