×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Jak je to rychlé Časté dotazy Kontakt Slovník pojmů O nás Blog

Pro podnikatele Pro mladé Na auto Pro důchodce Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky

Je půjčka „bez registru“ obcházením zákona?

Je půjčka „bez registru“ obcházením zákona?

Nový zákon o poskytování nebankovních půjček výrazně zpřísnil a vymezil podmínky. Poskytovatel je nyní povinen ověřit bonitu žadatele. Jak je tedy možné, že jsou půjčky „bez registru“ stále dostupné?

Co to jsou registry?

Můžete se setkat s celkem čtyřmi nejdůležitějšími registry. SOLUS uvádí výhradně klienty, kteří nedostáli řádně smluvnímu závazku a předmětnou půjčku nesplatili v plné výši. Zápis v tomto registru platí často za bernou minci.

BRKI (Bankovní registr klientských informací) a NRKI (Nebankovní registr klientských informací) pouze formálně evidují klienty úvěrů. Při ověřování poskytovateli nové půjčky můžou podat reálnou informaci o tom, že žadatel již čerpá jiný úvěr a zároveň doplní s jakou platební morálkou. Zápis v těchto registrech může přidat kladné body, ale při pozdních úhradách a příliš vysokém závazku také body v hodnocení ubírá. Čtvrtým registrem je evidence České národní banky. Zabývá se výhradě firmami a podnikateli. Při posuzování spotřebitelských úvěrů nemá vliv.

Bankovní versus nebankovní půjčky

Zatímco banka si vymezuje poměrně přísné podmínky obecně a pracuje s výsledky zápisu v registrech, poskytovatel nebankovních půjček si může dovolit pracovat s vyšším rizikem. Nebankovní půjčky často slouží k překlenutí krátké doby. Například Cool credit nabízí rychlé a jednoduché vyřízení půjčky, které je možné projít z domova u počítače. Malý obnos převádí na účet okamžitě po odsouhlasení podmínek půjčky a počítá s krátkou lhůtou splacení. Klienty neváže na dlouhou dobu, kdy se zvyšuje riziko řádného splacení. Ani neposkytuje úvěr třeba na pořízení bydlení, kde by bylo skutečně nezbytné zvážit solidnost a spolehlivost klienta v řádech několika budoucích let.

Oboustranná důvěra

Novela zákona o poskytování nebankovních půjček sice stanovuje povinnosti ověřit si informace o bonitě žadatele, ale neuvádí přímo jakým způsobem a v jakém rozsahu. Termíny, které doporučují tuto kontrolu, mají pouze obecný charakter. Poskytovatel tak může do registru nahlédnout, ale získané informace jen dokreslí celkový obraz o klientovi.

V žádosti o úvěr je nutné uvést výšku příjmu nebo specifikovat splátky již čerpaných půjček, případné rozhodnutí o exekuci nebo insolvenci. Pokud tyto informace uvede budoucí klient nepravdivě, porušuje zákon a dopouští se úvěrového podvodu.

Tedy zpět k původní otázce. Půjčky „bez registru“ jsou zcela v pořádku. Poskytovatel tento zdroj nemusí nutně prověřit a informacemi z něj získané může použít dle vlastního uvážení. Vystupuje s nabídkou na vlastní vyšší riziko. Může tak poskytnou i půjčky pro tzv. problémové klienty.

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Nejzajímavější čtení z blogu

Zadejte svůj email a každý pátek Vám
pošleme vybrané články ze světa financí

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!
+420 
Zavoláme ihned

Nejnovější

Variabilní symbol
30.6.2021
Slovník pojmů
Ručitel
14.3.2021
Slovník pojmů
Oferta
14.3.2021
Slovník pojmů
Eskontní úvěr
14.3.2021
Slovník pojmů
Bezúhonnost
14.3.2021
Slovník pojmů
Věřitel
14.3.2021
Slovník pojmů
Zákon o spotřebitelském úvěru
14.3.2021
Slovník pojmů
Překlenovací úvěr
14.3.2021
Slovník pojmů