×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Je půjčka „bez registru“ obcházením zákona?

Je půjčka „bez registru“ obcházením zákona?

Nový zákon o poskytování nebankovních půjček výrazně zpřísnil a vymezil podmínky. Poskytovatel je nyní povinen ověřit bonitu žadatele. Jak je tedy možné, že jsou půjčky „bez registru“ stále dostupné?

Co to jsou registry?

Můžete se setkat s celkem čtyřmi nejdůležitějšími registry. SOLUS uvádí výhradně klienty, kteří nedostáli řádně smluvnímu závazku a předmětnou půjčku nesplatili v plné výši. Zápis v tomto registru platí často za bernou minci.

BRKI (Bankovní registr klientských informací) a NRKI (Nebankovní registr klientských informací) pouze formálně evidují klienty úvěrů. Při ověřování poskytovateli nové půjčky můžou podat reálnou informaci o tom, že žadatel již čerpá jiný úvěr a zároveň doplní s jakou platební morálkou. Zápis v těchto registrech může přidat kladné body, ale při pozdních úhradách a příliš vysokém závazku také body v hodnocení ubírá. Čtvrtým registrem je evidence České národní banky. Zabývá se výhradě firmami a podnikateli. Při posuzování spotřebitelských úvěrů nemá vliv.

Bankovní versus nebankovní půjčky

Zatímco banka si vymezuje poměrně přísné podmínky obecně a pracuje s výsledky zápisu v registrech, poskytovatel nebankovních půjček si může dovolit pracovat s vyšším rizikem. Nebankovní půjčky často slouží k překlenutí krátké doby. Například Cool credit nabízí rychlé a jednoduché vyřízení půjčky, které je možné projít z domova u počítače. Malý obnos převádí na účet okamžitě po odsouhlasení podmínek půjčky a počítá s krátkou lhůtou splacení. Klienty neváže na dlouhou dobu, kdy se zvyšuje riziko řádného splacení. Ani neposkytuje úvěr třeba na pořízení bydlení, kde by bylo skutečně nezbytné zvážit solidnost a spolehlivost klienta v řádech několika budoucích let.

Oboustranná důvěra

Novela zákona o poskytování nebankovních půjček sice stanovuje povinnosti ověřit si informace o bonitě žadatele, ale neuvádí přímo jakým způsobem a v jakém rozsahu. Termíny, které doporučují tuto kontrolu, mají pouze obecný charakter. Poskytovatel tak může do registru nahlédnout, ale získané informace jen dokreslí celkový obraz o klientovi.

V žádosti o úvěr je nutné uvést výšku příjmu nebo specifikovat splátky již čerpaných půjček, případné rozhodnutí o exekuci nebo insolvenci. Pokud tyto informace uvede budoucí klient nepravdivě, porušuje zákon a dopouští se úvěrového podvodu.

Tedy zpět k původní otázce. Půjčky „bez registru“ jsou zcela v pořádku. Poskytovatel tento zdroj nemusí nutně prověřit a informacemi z něj získané může použít dle vlastního uvážení. Vystupuje s nabídkou na vlastní vyšší riziko. Může tak poskytnou i půjčky pro tzv. problémové klienty.

Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!