×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Jak je to rychlé Časté dotazy Kontakt Slovník pojmů O nás Blog

Pro podnikatele Pro mladé Na auto Pro důchodce Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky

Jak to je s registry dlužníků při žádosti o půjčku

Jak to je s registry dlužníků při žádosti o půjčku

Jak na registry dlužníků

Registry, o kterých je řeč, jsou databáze evidující finanční závazky osob i organizací vůči věřitelům. Jejich cílem je usnadnit bankám i dalším subjektům prověřit spolehlivost, resp. bonitu potenciálního klienta. Do registrů nahlíží většina úvěrových společností, neboť jim zákon ukládá důsledně ověřit schopnost žadatele dostát svým finančním závazkům. Vedle potvrzení o příjmu jsou tedy dalším kritériem při posuzování úvěruschopnosti. Pokud jste nedopatřením zapomněli na splátku vaší půjčky, nemusíte se bát, že od této chvíle je pro vás úvěrový trh uzavřen. Ověření v registrech může přitížit hlavně chronickým dlužníkům, kteří se opakovaně platbám vyhýbají. 


Nejvyužívanější jsou registry SOLUS, BRKI, NRKI a dále i Centrální evidence exekucí a insolvenční rejstřík

SOLUS používají banky i nebankovní společnosti, mobilní operátoři, pojišťovny i distributoři energií. Společnost prověřující klienta nedostane jen negativní informace o zapomenutých platbách ale i pozitivní o řádném a bezproblémovém plnění závazků (bez zpoždění splácí své půjčky).  Tyto informace dodávají členské společnosti, které se tím navzájem chrání a snaží se vyhnout neuváženému zadlužování svých klientů, aby se nedostali do větší finanční tísně. V SOLUSu se můžete objevit při opakovaném prodlení nebo dlouhodobém nesplácení svých závazků. Záznam těchto dat pak v registru zůstává tři roky po jeho doplacení, ale již po roce se vymaže dluh způsobený nezaplacením paušálu u operátora. 

BRKI (Bankovní registr klientských informací) a NRKI (Nebankovní registr klientských informací) fungují podobně jako zmíněný SOLUS. Záznamy v těchto dvou registrech zůstávají déle - čtyři roky při opožděných platbách nebo nezaplacených závazků (např. faktur).

Narazit můžete i na Centrální registr dlužníků (CEDR). Tento registr je poměrně problematický, neboť nejsou známy zdroje, ze který získává informace o potenciálních dlužnicích. Nespolupracuje s ním žádný poskytovatel úvěrů a jeho záznamy ani neuznává, neboť není zabezpečen proti vkládání smyšlených informací, proto jsou jeho data bezcenná. 


Některé společnosti nahlížejí do Centrální evidence exekucí spravovanou Exekutorskou komorou ČR a Insolvenčního rejstříku vedený příslušným rejstříkovým soudem. Jsou veřejnými seznamy, tudíž do nich může nahlédnou úplně kdokoliv. A dozví se toho opravdu hodně. Kromě toho, zda je dotyčná osoba v exekuci, lze nalézt který soudní exekutor exekuci vede, kdy byla exekuce nařízena a kolik peněz se vymáhá. Údaje o exekuci se mažou 15 dní po konci exekučního řízení, kdy je dluh splacen. V insolvenčním rejstříku lze nalézt subjekty v insolvenci a dokumentaci s ní spojenou. Informace o již ukončeném insolvenčním řízení rejstřík uchovává ještě 5 let.

Nahlédnou do registrů můžete i vy, tyto služby jsou ale zpoplatněny


SOLUSNKRI nebo BRKICentrální evidence exekucíInsolvenční rejstřík
Papírový výpisOd 209,-
200,- + pošt. (výpis z obou 300,- + pošt.)
Na Czechpointu 50,- za stranu
Na Czechpointu 100,- (každá další strana 50,-)
Elektronický výpis
Od 129,-
100,- (výpis z obou 180,-)
60,- (podrobnější info. + 60,-)
Zdarma

Společnost CoolCredit je ryze česká nebankovní instituce, která si zakládá na profesionalitě, férovosti a rychlosti. V rámci politiky zodpovědného půjčování ověřuje bonitu svých klientů, a tím je také chrání před neuváženým zadlužováním. Jelikož informace v registrů dlužníků nejsou vždy pravdivé a mohou být zavádějící, nahlíží CoolCredit do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí.
Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Nejzajímavější čtení z blogu

Zadejte svůj email a každý pátek Vám
pošleme vybrané články ze světa financí

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!
+420 
Zavoláme ihned

Nejnovější

Variabilní symbol
30.6.2021
Slovník pojmů
Ručitel
14.3.2021
Slovník pojmů
Oferta
14.3.2021
Slovník pojmů
Eskontní úvěr
14.3.2021
Slovník pojmů
Bezúhonnost
14.3.2021
Slovník pojmů
Věřitel
14.3.2021
Slovník pojmů
Zákon o spotřebitelském úvěru
14.3.2021
Slovník pojmů
Překlenovací úvěr
14.3.2021
Slovník pojmů