×
Získat peníze Co je potřeba Jak to funguje Zavoláme vám Peníze ihned Nejčastější dotazy O nás Kariéra Blog Kontakt Slovník pojmů

Online půjčka Pro podnikatele Pro mladé Pro důchodce Na auto Půjčka o víkendu Půjčka ve zkušební době Půjčka pro Slováky Půjčka pro studenty

Jak to je s registry dlužníků při žádosti o půjčku

Jak to je s registry dlužníků při žádosti o půjčku

Jak na registry dlužníků

Registry, o kterých je řeč, jsou databáze evidující finanční závazky osob i organizací vůči věřitelům. Jejich cílem je usnadnit bankám i dalším subjektům prověřit spolehlivost, resp. bonitu potenciálního klienta. Do registrů nahlíží většina úvěrových společností, neboť jim zákon ukládá důsledně ověřit schopnost žadatele dostát svým finančním závazkům. Vedle potvrzení o příjmu jsou tedy dalším kritériem při posuzování úvěruschopnosti. Pokud jste nedopatřením zapomněli na splátku vaší půjčky, nemusíte se bát, že od této chvíle je pro vás úvěrový trh uzavřen. Ověření v registrech může přitížit hlavně chronickým dlužníkům, kteří se opakovaně platbám vyhýbají. 


Nejvyužívanější jsou registry SOLUS, BRKI, NRKI a dále i Centrální evidence exekucí a insolvenční rejstřík

SOLUS používají banky i nebankovní společnosti, mobilní operátoři, pojišťovny i distributoři energií. Společnost prověřující klienta nedostane jen negativní informace o zapomenutých platbách ale i pozitivní o řádném a bezproblémovém plnění závazků (bez zpoždění splácí své půjčky).  Tyto informace dodávají členské společnosti, které se tím navzájem chrání a snaží se vyhnout neuváženému zadlužování svých klientů, aby se nedostali do větší finanční tísně. V SOLUSu se můžete objevit při opakovaném prodlení nebo dlouhodobém nesplácení svých závazků. Záznam těchto dat pak v registru zůstává tři roky po jeho doplacení, ale již po roce se vymaže dluh způsobený nezaplacením paušálu u operátora. 

BRKI (Bankovní registr klientských informací) a NRKI (Nebankovní registr klientských informací) fungují podobně jako zmíněný SOLUS. Záznamy v těchto dvou registrech zůstávají déle - čtyři roky při opožděných platbách nebo nezaplacených závazků (např. faktur).

Narazit můžete i na Centrální registr dlužníků (CEDR). Tento registr je poměrně problematický, neboť nejsou známy zdroje, ze který získává informace o potenciálních dlužnicích. Nespolupracuje s ním žádný poskytovatel úvěrů a jeho záznamy ani neuznává, neboť není zabezpečen proti vkládání smyšlených informací, proto jsou jeho data bezcenná. 


Některé společnosti nahlížejí do Centrální evidence exekucí spravovanou Exekutorskou komorou ČR a Insolvenčního rejstříku vedený příslušným rejstříkovým soudem. Jsou veřejnými seznamy, tudíž do nich může nahlédnou úplně kdokoliv. A dozví se toho opravdu hodně. Kromě toho, zda je dotyčná osoba v exekuci, lze nalézt který soudní exekutor exekuci vede, kdy byla exekuce nařízena a kolik peněz se vymáhá. Údaje o exekuci se mažou 15 dní po konci exekučního řízení, kdy je dluh splacen. V insolvenčním rejstříku lze nalézt subjekty v insolvenci a dokumentaci s ní spojenou. Informace o již ukončeném insolvenčním řízení rejstřík uchovává ještě 5 let.

Nahlédnou do registrů můžete i vy, tyto služby jsou ale zpoplatněny


SOLUSNKRI nebo BRKICentrální evidence exekucíInsolvenční rejstřík
Papírový výpisOd 209,-
200,- + pošt. (výpis z obou 300,- + pošt.)
Na Czechpointu 50,- za stranu
Na Czechpointu 100,- (každá další strana 50,-)
Elektronický výpis
Od 129,-
100,- (výpis z obou 180,-)
60,- (podrobnější info. + 60,-)
Zdarma

Společnost CoolCredit je ryze česká nebankovní instituce, která si zakládá na profesionalitě, férovosti a rychlosti. V rámci politiky zodpovědného půjčování ověřuje bonitu svých klientů, a tím je také chrání před neuváženým zadlužováním. Jelikož informace v registrů dlužníků nejsou vždy pravdivé a mohou být zavádějící, nahlíží CoolCredit do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí.
Čtěte také

Potřebujete půjčit?

-
+
od 5 dní
do 30 dní

Jak rychle dostanu peníze?

Když odešlete žádost
TEĎ v 14:00
Podepíšete smlouvu (pomocí SMS)
do 1 minuty
Přiložíte kopii OP
do 2 minut
Přiložíte výpis z účtu
do 2 minut
Vyhodnotíme žádost
do 5 minut

Peníze můžete dostat již v 10:03

Platí v případě vyplacení půjčky na Váš bankovní účet v rámci stejné banky

Chcete poradit ohledně půjčky?

Potřebujete radu? Jsme tu pro Vás!